Sunday, March 29, 2015
Kúsok tibetského majstrovského umenia / A piece of Tibetian art
Zharmonizovala - raz snáď už nie len príležitostne.
---
Harmonized - hope one day not just occasionally.
Friday, March 27, 2015
Konvalinky dozreli - neskorá jeseň 2014 / Lilly of the valley - late autumn 2014
Prvýkrát v živote mám tento zážitok z uplynulej jesene a zatiaľ nikto plody konvaliniek naživo nevidel.
Takže - babkine konvalinky pred mojou záhradou (aby ich Cora nezjedla) to teda po cca 35 rokoch vyprodukovali prvý krát zrejme.
Pekné.
Čo-to o konvalinke voňavej (to je tento prípad) z oficiálnych zdrojov:
Konvalinka voňavá (Convallaria majalis) je vytrvalá jedovatá rastlina z čeľade listnatcovité (Ruscaceae). Niektorí autori ju radia do čeľade ľaliovité (Liliaceae), alebo do samostatnej čeľade konvalinkovité (Convallariaceae).
Obsah
Rozšírenie:
Je rozšírená po celej Európe okrem najsevernejších a najjužnejších oblastí, v Malej Ázii a priľahlých oblastiach Ázie, až po Čínu a Japonsko, ako aj v Severnej Amerike. Ako okrasná rastlina sa pestuje aj mimo týchto oblasti.
Vzhľad:
Vytrvalá až 20 cm vysoká jedovatá bylina s plazivou vetvenou stonkou. Listy sú spravidla dva (vzácne 3), sú jednoduché, dole s pošvovitými šupinami, elipsovito šupinaté, celokrajné a lysé.
Kvitne v máji a júni.
Kvety vyrastajú v riedkom jednostrannom hrozne nesenom na priamom stvole. Sú krátko stopkaté a vonné. Okvetie je biele alebo nažltlé, zložené zo 6 zrastených okvetných lístkov, je guľato zvonkovité so šiestimi odstávajúcimi ohnutými cípmi.
Plodom sú jedovaté, jasne červené 2-6 semenné bobule.
Stanovište:
Na Slovensku je chránenou rastlinou rastúcou od nížin po horské pásmo v svetlých lesoch a krovinách a na horských lúkach. Uprednostňuje kyslé a kypré pôdy, ale často rastie aj na pôdach vápnitých.
Obsahové látky:
Obsahuje glykozidy konvalatoxín, konvalatoxol, konvalatoxozid a majalozid ovplyvňujúce srdcovú činnosť a iné látky.
Otravy:
K otráveniu môže dôjsť požitím stonky, listov, alebo zjedením červených plodov. Otráviť sa je možné aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvracanie, hnačky, zvýšené močenie a omámenosť, mdlosť a kŕče. Pri požití väčšieho množstva plodov je nutné vyhľadať lekára, pretože môžu nastať komplikácie s činnosťou srdca, najmä u ľudí s poruchami srdca.
Množenie:
Konvalinka voňavá má v zemi dužinaté poplazy, ktorými sa vo vhodných podmienkach rozširuje do svojho okolia. Najradšej má kyslejšie hlinitopiesočnaté pôdy v polotieni. Rozmnožuje sa delením trsov, čo v praxi znamená, že príslušný trs opatrne vyryjeme zo zeme a rozlámeme na niekoľko dielov tak, aby každý koniec poplazu mal dostatočné množstvo korienkov. Tie zasadíme na nové miesto. Najvhodnejší termín na výsadbu je september, v najhoršom aj neskôr, pokiaľ vydrží bezmrazé vlhké počasie. V opačnom prípade je lepšie zvoliť február až marec.
Využitie
Konvalinka sa zbiera ako liečivá rastlina. Používa sa na posilnenie srdcovej činnosti alebo proti vodnatosti a pri epilepsii. Vzhľadom k svojej vysokej toxicite nie je vhodná pre používanie amatérskymi liečiteľmi. Konvalinka sa tiež používa pri výrobe mydiel, voňaviek a šňupavých tabakov.
Okrem bežnej divokej formy boli vyšľachtené mnohé rôznofarebné odrody, ktoré sa pestujú ako okrasné rastliny.
Vianočné ruže v rozkvete 26.12.2014 / Christmas roses on 26/12/2014
Monday, March 16, 2015
Vyššia úroveň vzťahu Cora & Eliška
Nastal historický okamih a po cca 5 rokoch spolužitia Cory s Eliškou je Cora schopná dovoliť Eliške zopár granúl svojho drahocenného stravovacieho režimu.
Nejako si ale zharmonizovali vzájomné vzťahy lebo ktorési ráno som si myslela že asi zle vidím - keď v kresielku ležala Cora a na nej si hovela Eliška v plnej spokojnosti. Fotoaparát to nestihol zaznamenať, keďže Cora si všimla pohyb a okamžite vyskočila natešená a vždy pripravená na svoje raňajky - takže Eliška sa zbierala zo zeme v lenivom tempe ospalého rána.
Sunday, March 8, 2015
Jedálenský kútik / Dining corner
Po takmer 6 rokoch som sa dopracovala k funkčnému a svetlému jedálenskému kútiku za naozaj dobrú cenu (ďakujem tam hore).
Požiadavky na parametre:
- masívny a nehegajúci sa stôl
- pohodlné stoličky
- dub resp. aspoň nech to vyzerá ako dub
- dostatočne dlhý
- umiestniteľný do svetlého kúta obývačky
- aby sa tam dalo pri dennom (nie umelom) svetle aj pracovať ak bude treba
Voľné dni treba akčne využiť a tak sa to vzhľadom na chýbajúci mužský element (presťahovanie válendy na poschodie - ďakujem susedovi, doťahovanie divných a neprístupných spojov na stoličkách - ďakujem sebe) prebehla montáž na 2x
Funguje sa pri ňom dobre :-)
Subscribe to:
Posts (Atom)