Sunday, December 26, 2010
Tekvica - po rokoch / Pumpkin - my re-invention
Trocha netradične - zaujalo ma niekoľko informácií o tekvici. Ja tomu hovorím v tejto chvíli - moje znovuobjavenie tekvice. Dedko ju piekol, jedli sme ju ako deti, a potom dlho nič. V každom prípade, chutí stále rovnako sladko. Čo ma prekvapilo viac, je skutočnosť, že obsahuje viac betakaroténu a C + E vitamínov, ako iný zelovoc. A hlavne ho nestráca. Mňam.
+++
I don´t follow all Christmas traditions all the time, and I am very glad for this habit of mine. This year I reinvented a pumpkin - my grandfather baked it, we ate it as children, and then nothing for a couple of years. Anyway - it´s taste is still really delicious, sweet (eventhought there is not so much sugar in). I am quite interested by few scientific information about this beautifull and tasty vegetables: it contains much more betacarothen and C + E vitamins than any other fruits and vegs available in this area. And which is more important, it doesn´t loose it. Yummy.
Prababičky z prazáhrad
Tekvice sú prastaré rastliny pôvodom z Ameriky (ich semená sa tu našli pri rôznych archeologických vykopávkach), ktoré asi už odnepamäti súviseli s človekom a jeho obhospodarovaním pôdy – Indiáni v strednej a južnej Amerike zužitkovali v kuchyni ich plody, listy aj semená, z tekvíc vyrábali aj nádoby, hudobné nástroje a ďalšie predmety. Plody tekvíc nás dodnes uchvacujú rôznosťou tvarov, farieb aj veľkostí. Niektoré sa zmestia do dlane, iné človek ani neunesie, podľa druhu vážia od niekoľkých gramov po desiatky kilogramov (kultivar Atlantic Giant môže mať plody s hmotnosťou až 500 kg).
Môžu byť rebrovité, zvlnené alebo s výrastkami, môžu mať tvar gule, turbanu či hrušky, bývajú rozlične sfarbené, pruhované aj škvrnité, nájdu sa medzi nimi nádherné oranžové, červené či žlté, ale aj zaujímavé zeleno-biele plody (napríklad kultivar „Sweet Dumpling“)... Sýta oranžová farba je typická napríklad pre obľúbený kultivar „Hokkaido“, ktorý má široké využitie v kuchyni a je vyhľadávaný pre pozitívne účinky na zdravie. Plody vážia 2 až 3 kg a obsahujú vraj viac betakaroténu než mrkva. Okrem toho sú bohaté na vitamíny C a E, pričom je zaujímavé, že skladovaním v nich obsah vitamínov narastá. Jedlá od výmyslu sveta sa dajú pripraviť aj z ďalších druhov tekvíc, len menšie okrasné plody nie sú vhodné na konzumáciu, pretože ich dužina je horká.
Veľmi zdravé sú aj tekvicové semienka – obsahujú celú škálu prospešných vitamínov, minerálov a biologicky aktívnych látok, dodávajú energiu a zasýtia rovnako ako čokoládové tyčinky, len s tým rozdielom, že sú pre telo prospešnejšie.
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment